Znamenitega Slovenca spoznamo na Baragovi pohodni poti. Odlično označena 18 kilometrov dolga krožna peš pot nas vodi skozi tri življenjske postaje Friderika Barage: Trebnje, Malo vas in Dobrnič.

Trebnje in Trebanjski grad – Friderik graščak
Baragovo pohodno pot začenjamo pri cerkvi Marijinega vnebovzetja v Trebnjem, ki je bila v letih 1799–1824 domača župnija Friderika Barage. V parku pred cerkvijo stoji spomenik Friderika Barage, delo kiparja Franceta Goršeta (1978).

Čez most se odpravimo proti Trebanjskemu gradu, ki se nam kljub sramotnemu stanju še danes kaže v vsej svoji srednjeveški mogočnosti. Grad z lepim dvoriščem in vogalni stolpi je prislonjen na zelenje gozdnatega pobočja nad reko Temenico. Leta 1799 je Trebanjski grad kupil Janez Nepomuk Baraga. Friderik ga je 1812 kot petnajstletnik podedoval po očetu, vendar ga je 1821 odstopil Gresslovim.

Ne glede na smer poti, ki jo nad gradom izberemo, se povzpnemo do Vrhtrebnjega. Sprehodimo se skozi zaspano vas in mimo cerkve nadaljujemo do obeležja 15. poldnevnika. Na bronastem reliefu Slovenije so označena glavna mesta mestnih občin in pomembnejše razgledne točke.

Spust nas vodi skozi prelepe gozdove do Dobrniča – kraja Baragovega krsta. V cerkvi sv. Jurija je ohranjen krstni kamen, pri katerem je bil isti dan, ko se je rodil, krščen Friderik Baraga. Ob krstu je za godovnega zavetnika dobil lyonskega škofa sv. Ireneja.
19. aprila 1836 je Baraga kot misijonar obiskal dobrniško cerkev in ob krstnem kamnu prebil dolgo uro. Ponovno se je vrnil v Dobrnič kot škof 3. februarja 1854.
V cerkvi poiščemo Baragov doprsni kip (delo kiparja Alojzija Progarja), ki so ga v čast velikemu Slovencu postavili ob 100-letnici rojstva.

Mimo Knežje vasi se odpravimo v Malo vas, kjer je naslednja postaja Baragova rojstna hiša, gradič Mala vas. Baraga je na pristavi preživel le dve leti. Še vedno je ohranjena njegova rojstna soba, pa tudi podoba gradiča se od leta 1562 ni bistveno spremenila. Na ogled je razstava o Baragovem življenju in delu.

Nadaljujemo skozi vas Luža, mimo Belšinje vasi in Benečije.
Baragovo pohodno pot zaključimo v Trebnjem, kjer smo jo tudi začeli. Prehodili smo le nekaj krajev, ki so zaznamovali življenje apostola indijanskega plemena Očipvejcev v Severni Ameriki, spoznali pa le delček vsega, kar je Barago zaznamovalo.

Podatki o poti:
Letošnji pohod po Baragovi poti bo potekal 29. junija s pričetkom pred trebanjsko župnijsko cerkvijo ob 7.uri.
Krožna pot, 18 km (5 h).
Oznaka poti: smerne tablice z Baragovo reliefno podobo z gosjim peresom