panjske končnice, pehar, cvetje iz papirja, ljubljanska butarica
Slovenska kulturna dediščina je vedenje o načinu življenja ljudi v preteklosti in sedanjosti in sloni na prenosu znanja in izkušenj na mlade generacije. Zaradi hitrega razvoja, globalizacije in vpliva tujih kultur je pomembno, da poznamo lastno dediščino, se z njo poistovetimo ter jo kot tako ohranjamo in nadgrajujemo v sodobnem času in prostoru. Učenje o kulturni dediščini se začne v družini, nato v vrtcu in naprej na vseh ravneh šolskega izobraževanja.
Razumevanje lokalne, regionalne in nacionalne dediščine ter dediščine drugih narodov pri mladih krepi zavest o njenem pomenu za posameznika in družbo in jim odpira priložnosti, da se aktivirajo na dediščinskem področju. Najboljša pot za to sta po eni strani vzgoja in izobraževanje in po drugi uporaba novih tehnologij, ob hkratnem oživljanju tradicionalnih znanj in veščin, povezanih z različnimi vidiki dediščine.
Glavni namen programa je seznaniti udeležence s pestrostjo in raznolikostjo naše kulturne dediščine in s slovenskimi posebnostmi. Pomembno je, da jih poznamo, negujemo in prenašamo na prihodnje rodove, s čimer negujemo, spodbujamo in krepimo narodno zavest.